Sofya Kliment Ohridski

Sofya Kliment Ohridski Tarihçe 

Sofia Üniversitesi St. Kliment Ohridski, Bulgar yüksek öğretim kurumlarının ilk kuruluşudur. Tarihi, Bulgar ulusunun centurylong kültürel ve eğitimsel geleneğinin bir uygulaması ve devamıdır.

1880'de Bulgar Eğitim Bakanlığı Bulgaristan Millet Meclisinde Bulgaristan Prensliği Okulları için Temel Eğitim Yasası taslağını taslakladı. " Gerçek ve Klasik okulların gereksinimlerini , hukuk, sanat, bilimler, tıp bilimleri ve teknolojik bilim dallarını öğreten bir Bulgar lise (üniversite) açtıktan sonra" tamamladıktan sonra 1887'de , T. Ivanchev, eğitim bakanı Sofya'daki Birinci Erkek Jimnastiğine Bağlı Bir Pedagoji Sınıfının Açılması İçin Bir Yönetmelik yayınladı. Sınıflar 1 günü başlayan st . 8 On Ekim, 1888 tarihleri , Aralık, 1888 Ulusal Meclisi Lisesi'nde içine ikincisi dönüştüren bir kararı onayladı; act 1 tarihinde yürürlüğe girmiştir st , Ocak Hükümet Gazetesinde yayımlanan 159 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1889. Alexander Teodorov-Balan ilk Rektörü seçildi. Kabul edilen Geçici Statü'de, tarih-filoloji departmanının kurulması öngörülen tekti. 1889/1890 öğretim yılında fizik-matematik bölümü açıldı ve 1892'de Hukuk Fakültesi açıldı.

1894 yılında yeni bir Lise Yasası yürürlüğe girdi ve kararname ile resmi olarak Karlovo Bulgar Üniversitesinden Evlogiy Kardeşleri ve Hristo Georgievs'e, tarih felsefesi, fizik ve matematik ve hukuk olmak üzere üç fakültede resmen dönüştürüldü. 1918'den 1923'e kadar dört yeni fakülte açıldı: Tıp Fakültesi, Tarım ve Ziraat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Veteriner Fakültesi. 1938'de Sofya Üniversitesi, 7 fakülte, 72 enstitü, klinik, seminer, önemli bir kütüphane fonu ve kendi bilimsel günlüğüne sahiptir. Sofya Üniversitesi St. Kliment Ohridski kendisini Balkanlar'daki en prestijli bilim merkezlerinden biri olarak kurdu.

1947-1952 yılları arasında, Millet Meclisi, üniversite bünyesinde fakülte ve enstitüleri çıkarılan bir dizi eylemden geçti. Bazıları, Yüksek Ekonomi Enstitüsü, Tıp Akademisi, Veteriner Hekimliği Enstitüsü, Tarım Bilimleri Akademisi gibi yeni kurulan yüksek akademik kurumların temellerini atmışlar; bazıları ise Bulgar Akademisi'nin yapısına entegre edilmiştir. Bilimler. Son yıllarda bu birimlerin bir kısmı yeniden Üniversite (İlahiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi) çerçevesine alındı. Yeni bir İktisat ve İşletme Fakültesi kuruldu. 2012 yılında Kimya Fakültesi, Kimya ve Eczacılık Fakültesi'ne dönüştürülmüştür.

1900 yılında Lise Kütüphanesi Statüsü kabul edildi. 1905 yılında Sofya Üniversitesi Yıllık Resmi ve Bilimsel Bir Kısım ile Yayınlanmaya Başlandı; Üniversitenin öğretim görevlileri tarafından yasal işlemler, yönetmelikler, ders saatleri ve bilimsel yayınlar yer alıyordu. Kliment Ohridski, Bulgaristan'daki ilk akademik ve en büyük bilim kütüphanesi. 1925'te Mevduat Yasası'nın kabulü ile ülkedeki her yayının ücretsiz kopyasını almak için ülkedeki üçüncü kütüphaneye dönüştü.

Günümüzde Üniversite Kütüphanesi, hem bilimsel literatür hem de çalışma kılavuzları, bazı nadir ve değerli yayınlar, iyi stoklanmış süreli yayınlar, e-yayınlar vb. Dahil olmak üzere 2 510.000'den fazla kütüphane kaydını içeren zengin multidisipliner bir fona sahiptir. İnkübülasyon koleksiyonu, Bazı çok nadir ve benzersiz yayınlar. Yıllık olarak 20.000'den fazla kütüphane birimi eklenmiş ve 30.000'den fazla okuyucu, 340.000'den fazla kütüphaneye erişen hizmetlerinden yararlanmaktadır. Bilginin ve eğitimin güncel bir kütüphane merkezi olarak imajını yaratan hem geleneksel hem de modern teknolojileri kullanan hizmetler sunmaktadır. Misyonu, tüm okuyucularına en iyi bilgiye erişim sağlamak,

1902 yılından bu yana, üniversitenin koruyucusu Aziz Kliment Ohridski'nin bayramı resmi olarak kutlandı. 1905 Üniversitesinin Statüsü'nde, ilk defa 25 Kasım'da St. Kliment Ohridski'nin dini bayramının üniversitenin bayram bayramı olacağı resmi olarak ilan edildi. 1916 yılından bu yana, Bulgaristan'da Gregoryen takvimin resmi kabulü ile, Üniversitenin yıllık hamisi bayram on 8 kutlanmaktadır inci Aralık. Böylece, yıllar içinde Bulgaristan'ın en eski ve en prestijli yüksek akademik kurum 8 kurmuştur thüniversite festiveness için sembolik bir gün olarak Aralık.

1935 yılının başından beri Sofya Üniversitesi resmen patronunun adını taşıyor. Bulgar Ortodoks Kilisesi Jülyen takvimine eski tarz ve Aziz Kliment Ohridski bayram döndü 25'e tekrar geri gitti 1968, In inciKasım ve XXieth c '90'lı beri. Sadece Sofya Üniversitesi'nin himaye bayramı olmuştur. 8 inci Aralık laik tarihini kalmıştır ve Bulgar Üniversitesi Öğrencileri, bu ülkedeki en popüler tatil birinin Günü olmak tutar gelmiştir. Sofia Üniversitesi St. Kliment Ohridski'deki fakülte ve öğrenci organı hem akademik tatilleri, hem patronu hem de ülke çapında olanı kutluyor, ikisi de ortak kökenlidir.

Sofya Üniversitesi St. Kliment Ohridski, aşamalı olarak, Avrupa çapında tam teşekküllü bir üniversite olan Balkanlar'daki en saygın bilim merkezlerinden biri haline geldi. Bugün Sofya Üniversitesi St. Kliment Ohridski ülkenin en büyük ve prestijli bilimsel merkezidir. 107 özel konunun öğretildiği 16 fakülte bulunmaktadır.

Sofya Üniversitesi bünyesinde Slav Dilleri Felsefe Fakültesi, Klasik ve Çağdaş Filoloji Fakültesi, Tarih Fakültesi, Felsefe Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Gazetecilik ve Kitle İletişimi Fakültesi, Okul Öncesi ve İlköğretim Fakültesi, Jeoloji ve Coğrafya Fakültesi, Fizik Fakültesi, Matematik ve Enformatik Fakültesi, Kimya ve Eczacılık Fakültesi, Biyoloji Fakültesi, İktisat Fakültesi ve İktisat Fakültesi İşletme Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Öğretmen Yetiştirme ve Öğretme Bölümü, Dil Eğitimi ve Spor Bölümü.

Sofia Üniversitesi St. Kliment Ohridski çerçevesinde birkaç bağımsız birim bulunmaktadır: Üniversite Kütüphanesi, matbaa ile birlikte Üniversite Basın, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Üniversitesi Merkezi, Bilim Araştırma Sektörü, Üniversite Botanik Bahçeleri. Ayrıca birkaç merkez var: Profesör Ivan Duychev Bizans Araştırmaları Merkezi; Eğitim Hizmetleri Merkezi; Doğu Dilleri ve Kasları Merkezi; Kore Çalışmaları Merkezi; Kariyer Merkezi; Bir Kültür Merkezi; Akademisyenler Hareketliliği için bir EURAXESS merkezi; Sofia Üniversitesi'nde Cisco Net Academy; Patrist ve Bizans Ruhani Miras Araştırma Merkezi; Konfüçyüs Enstitüsü; Oxford İngilizce Testi için Onaylanmış Test Merkezi; Dini Araştırmalar Üniversitesi Merkezi; Fransız-Alman Ekonomi ve Yönetim Uygulamalı Araştırma Merkezi; Online Eğitim Merkezi; Kalite Yönetim Üniversitesi Merkezi; Bilgi Toplumu Teknolojileri Merkezi; Ekonomik Politika ve Bilimsel Araştırma Merkezi; Sofya Üniversitesi St. Kliment Ohridski'deki Yüksek Teknoloji İş Merkezi; Çin Ekonomi ve Siyaset Merkezi; Rehabilitasyon Merkezleri; Polar Araştırma Merkezi. Alma Mater radyo ve TV istasyonları yayında. Sofya Üniversitesi Müzesi olan @ lma @ lter laboratuvar tiyatrosunu da eklemeliyiz; Paleontoloji ve Tarihi Jeoloji Müzesi; Mineraloji Müzesi, Petroloji ve Maden ve Mineraller Müzesi. Bilgi Toplumu Teknolojileri Merkezi; Ekonomik Politika ve Bilimsel Araştırma Merkezi; Sofya Üniversitesi St. Kliment Ohridski'deki Yüksek Teknoloji İş Merkezi; Çin Ekonomi ve Siyaset Merkezi; Rehabilitasyon Merkezleri; Polar Araştırma Merkezi. Alma Mater radyo ve TV istasyonları yayında. Sofya Üniversitesi Müzesi olan @ lma @ lter laboratuvar tiyatrosunu da eklemeliyiz; Paleontoloji ve Tarihi Jeoloji Müzesi; Mineraloji Müzesi, Petroloji ve Maden ve Mineraller Müzesi. Bilgi Toplumu Teknolojileri Merkezi; Ekonomik Politika ve Bilimsel Araştırma Merkezi; Sofya Üniversitesi St. Kliment Ohridski'deki Yüksek Teknoloji İş Merkezi; Çin Ekonomi ve Siyaset Merkezi; Rehabilitasyon Merkezleri; Polar Araştırma Merkezi. Alma Mater radyo ve TV istasyonları yayında. Sofya Üniversitesi Müzesi olan @ lma @ lter laboratuvar tiyatrosunu da eklemeliyiz; Paleontoloji ve Tarihi Jeoloji Müzesi; Mineraloji Müzesi, Petroloji ve Maden ve Mineraller Müzesi. Sofya Üniversitesi Müzesi olan @ lma @ lter laboratuvar tiyatrosunu da eklemeliyiz; Paleontoloji ve Tarihi Jeoloji Müzesi; Mineraloji Müzesi, Petroloji ve Maden ve Mineraller Müzesi. Sofya Üniversitesi Müzesi olan @ lma @ lter laboratuvar tiyatrosunu da eklemeliyiz; Paleontoloji ve Tarihi Jeoloji Müzesi; Mineraloji Müzesi, Petroloji ve Maden ve Mineraller Müzesi.

Sofia Üniversitesi St. Kliment Ohridski, araştırma geliştirme yolunda adım atmış bir eğitim kurumudur. Üst düzey bir olduğunu prensip conditio olmazsa olmaz olmayan eğitim sürecinin ve teknolojik gelişme, bilim ve yenilikçi siyaset arasındaki verimli etkileşim uygulanması zorunludur. Sofya Üniversitesi, bilimsel araştırmaların tüm alanlarında en iyi Bulgar bilim insanlarına sahiptir. Sofia Üniversitesi St. Kliment Ohridski'deki fakülte bilimsel faaliyetleri, öğretim sürecinin zorunlu bir parçası ve parçası haline geldi.

Sofia Üniversitesi St. Kliment Ohridski'nin bilimsel faaliyetleri, akademik topluluk olan Bilimsel Araştırma Geliştirme Stratejisi (2009-2014) tarafından akredite edilmiş şekilde geliştirilmektedir. Öncelikli araştırma alanlarını tanımlar ve aynı zamanda somut araştırma hedeflerini seçtikleri öğretim üyelerinin özgürlüğünü korumak için Sofia Üniversitesi geleneğini uygular. Sofia Üniversitesi St. Kliment Ohridski'deki bilimsel araştırma stratejisi, bilimsel ürünlerin pazarına başarılı bir şekilde katılımını sağlayacak bir üniversite bilim potansiyelinin sürdürülebilir gelişimi için koşullar yaratmayı amaçlıyor.Aynı zamanda, radikal sosyal reformlar için acil ihtiyaçların bir çözümünü sağlayacak sistematik faaliyetlerin uzun vadeli planını da tasvir ediyor. Bilimsel araştırma stratejisi, bilimsel ve araştırma çalışmalarının finansmanının ana aracı olarak proje finansmanını önermektedir. Bugün Sofya Üniversitesi, ulusal ve Avrupa programları, bakanlıklar, ulusal ajanslar, STK'lar ve işletmeler tarafından finanse edilen projelere odaklanmaktadır. Sofya Üniversitesi'nin misyonu Bulgaristan'ın bilimsel, eğitimsel ve kültürel potansiyelini geliştirmek ve böylece yeni vurgunun kurumsal gelişmenin içsel kabiliyetini ve böyle bir değişimin toplumsal sonuçlarını ortaya koyarak sosyal kalkınma modelleri yaratmak olduğudur: Bilimsel üretim, sosyal sonuç ve sosyal uzmanlığın yeni bir düzeyi. Böyle bir misyonun uygulanması, Sofya Üniversitesi'nin bilimsel gelişiminin stratejik hedefine ulaşılması ile doğrudan ilişkilidir.

Sofya Üniversitesi St. KLiment Ohridski'nin yapımı, iki vericinin - Evlogiy ve Hristo Georgievs'in kardeşlerinin - maddi yardımı ile inşa edildi ve Sofya şehrinin mimari simgelerinden biri. Günümüzde 65.000 m²'lik derslik tiyatroları olmak üzere 3200 binanın bulunduğu 36 000 metrekarelik bir alanı kapsıyor.

Üniversitenin küresel stratejisinin ayrı bir parçası uluslararası faaliyetleridir. İkincisi sayesinde pek çok bilimsel etkinlik teşvik edilir ve öğretim süreci kolaylaştırılır. Üniversite, çeşitli ülkelerdeki 80'den fazla üniversite, farklı türdeki uluslararası projelere yüzlerce ortak katılım ve dünyanın dört bir yanından gelen akademisyenlerle çok taraflı temaslar arasında üniversiteler arası anlaşmalar imzalamıştır.

Sofya Üniversitesi, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin hareket kabiliyetine katılımcı sayısı ve üniversite eğitimi alanında Avrupa alanı fikrinin uygulanması açısından ülkenin lideridir.

2007 yılında Erasmus Сharter'ın imzalanması ve Bulgaristan'ın AB'nin tam teşekküllü bir üye devleti olması nedeniyle Üniversite, Öğrenme Hayatı İçin Avrupa programı yeni eğitim olanaklarıyla güncellenen uygulamaya aktif olarak katılmaya devam ediyor.

 

 

İlgi goren bolumler:

 • Tıp Fakültesi
 • Uluslararası ilişkiler
 • İngiliz Dili Edebiyatı
 • Yazılım Mühendisliği
 • Bilgi Sistemleri
 • Uygulamalı Matematik
 • Matematik ve Enformasyon
 • Felsefe
 • Psikoloji
 • Sosyoloji
 • Kamu Yönetimi
 • Avrupa Birliği
 • Modern Yunan Dili
 • Fransız Dili ve Edebiyatı
 • İtalyan Dili
 • Alman Dili
 • İngiliz Dili
 • İspanyol Dili
 • Portekiz Dili
 • Arap Dili
 • Türk Dili
 • Çin Dili
 • Kore Dili
 • Japon Dili
 • Okul öncesi Öğretmenliği
 • İlkokul Öğretmenliği
 • İlkokul ve Yabancı Dil Öğretmenliği
 • Sosyal Pedegoloji
 • Müzik
 • Hukuk
 • Tarih
 • Tarih ve Çoğrafya
 • Avrupa Tarihi
 • Ekonomi
 • İşletme
 • Gazetecilik
 • Uluslararası İlişkiler
 • Kütüphanecilik
 • Fizik
 • Mühendislik Fiziği
 • Nükleer Teknolojileri
 • Fizik ve Matematik
 • Astrofizik
 • Kimya
 • Nükleer Kimya
 • Kimya ve Fizik
 • Kimya ve Enformasyon
 • Biyoloji
 • Moneküler Biyoloji
 • Biyoteknoloji
 • Biyoloji ve Kimya
 
ÜCRETLER :
 
Bölümler Hazırlık Lisans Süre Yüksek Lisans Süre Doktora / Uzmanlık
Bulgarca Eğitim Verilen 3300 € 3300 € 4 yıl 3300 € 2 yıl 5500 €
Tıp Fakültesi (Bulgarca) 3300 € - - 4650 € 6 yıl -
Yabancı Dilde Eğitim Verilen 3300 € 3850 € 4 yıl 3850 € 2 yıl 6400 €
 

 

Not: Güncel harç ücetlerini uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Yükleniyor...
Bizi Arayın